
Tipp: A húsos masszához zsírosabb húst használjunk. Ha a hús szárazabb, sülés közben kissé összeugrik. (Ezt az ételt a Kifőztük 8. számába készítettem.)


Fogyaszthatjuk előételként, készíthetünk belőle szendvics-falatkákat, tálalhatjuk pirítós kenyéren vagy pitába töltve.
A csigatészta vagy más néven lúdgégetészta egy régi magyar levesbe való. Zilahy Ágnes az 1892-ben megjelent könyvében a „Valódi magyar szakácskönyvben” így ír a csigatésztáról:”Ez igen jó régi magyar étel tyúkhúslevesbe téve.” Magyar Elek konyhaművészeti írásainak gyűjteményében, „Az Ínyesmester szakácskönyvében” a következő pontos leírást adja a lúdgégetésztáról: „Érdekes, hagyományos, ünnepi levestésztája a vidéki magyar embernek. A vékonyra nyújtott, szép sárga tésztát kockákra vágjuk. Az egyes kockákat vékony pálcikára csavarjuk, és végighengergetjük a külön e célra készült, sűrűn rovátkolt kis deszkán. A rovátkák belemélyednek a tésztába, s mikor a pálcikáról lehúzzuk az így kialakult kis csövet, az csakugyan olyan, mint a lúdgége. Egy napig deszkára téve szárítjuk. A forró húslevesben kifőzzük.” Ma is vannak olyan jellemzően alföldi, dunántúli falvak, ahol az ünnepi vagy lakodalmas tyúkhúsleves elképzelhetetlen a házi készítésű csigatészta nélkül. E rangos levestészta készítésekor, lakodalom csütörtökjén, ma is körülállják az asszonyok vagy húszan az asztalokat, hogy a jeles napon bőven jusson csigatészta a tányérokba.
Hozzávalók:10 dkg liszt, 1 db tojás
Elkészítés: A liszthez adjuk a tojást és jól nyújtható, de keményebb tésztát gyúrunk. Letakarjuk, és 15-20 percet pihentetjük, majd lisztezett felületen vékonyra, de nem átlátszóra nyújtjuk. (Ha még ragad a tészta, hagyjuk kicsit szikkadni.) 1,5 x 1,5 cm nagyságú kockákra vágjuk, majd azokat pödrőfa segítségével a recézett tésztakészítő fán egyenként megsodorjuk. A tészta készítésekor ügyeljünk arra, hogy a pödrésre váró tészta ne száradjon ki, mert ekkor könnyen eltörhet, és nem lehet feltekerni. Ha a lúdgégetésztát később használjuk fel, 1-2 napot szárítsuk.
A megadott mennyiségből 4 személynek elegendő lúdgégetészta készíthető.Ebben a levesben a sós, az édes és a csípős ízek harmóniájával találkozhatunk. Hűvös őszi napokon egy tányér pikáns hagymás birskörte-krémleves igazi lélekmelegítőül szolgálhat.
Hozzávalók:1 üveg birskörte befőtt vagy 3-4 birskörtéből készített kompót, 3 db közepes hagyma, 3 db közepes burgonya, 1,2 l húsleves vagy zöldségleves, 3-4 csilipaprika, 8 dkg vaj, 1 dl tejföl, 1 evőkanál liszt, só, bors
A recept részletes leírása megtalálható a Kifőztük 8. számában