Tipp: A húsos masszához zsírosabb húst használjunk. Ha a hús szárazabb, sülés közben kissé összeugrik. (Ezt az ételt a Kifőztük 8. számába készítettem.)
2010. október 28.
Török pizza - Lahmacun
Tipp: A húsos masszához zsírosabb húst használjunk. Ha a hús szárazabb, sülés közben kissé összeugrik. (Ezt az ételt a Kifőztük 8. számába készítettem.)
2010. október 27.
Sütőtökös-hagymás csirkemáj
Elkészítés: A szalonnát kisebb kockákra vágjuk, a hagymát vékonyan felszeleteljük, majd a zsíron elkezdjük dinsztelni. A sütőtök héját levágjuk és 2 x 2 cm-es kockákra szeleteljük, majd a hagymához adjuk. Fedő alatt közepes lángon 3-4 percig pároljuk, majd sózzuk, borsozzuk és hozzáadjuk a fehérbort. További 6-7 percet pároljuk, majd hozzáadjuk az egész csirkemájakat és fedő alatt tovább pároljuk kb. 10 percig. Az utolsó 3-4 percben levesszük az edényről a fedőt, hogy ha túl sok a lé el tudjon párologni. (A májat úgy készítsük el, hogy inkább puha legyen, de belül már ne legyen véres.) Barna kenyérből készült pirítóssal tálaljuk.
2010. október 25.
Almás nyelvsaláta
Fogyaszthatjuk előételként, készíthetünk belőle szendvics-falatkákat, tálalhatjuk pirítós kenyéren vagy pitába töltve.
2010. október 24.
Fahéjas almatorta
Cserépben sült zöldséges, fehérboros csirke
Hozzávalók: 6 db csirke alsócomb, 6 db csirke felsőcomb, 20 dkg zöldbab, 1 nagyobb hagyma,8 gerezd fokhagyma, 1 nagyobb sárgarépa, 1 nagyobb zöldséggyökér, 1 db paprika, 1 db paradicsom, 4-6 szem közepes burgonya, 5 dkg füstölt szalonna,1 dl fehérbor, 1 evőkanál szárított kakukkfű, 1 teáskanál szárított rozmaring, só.
2010. október 23.
Kifőztük Karácsonyi Adománygyűjtő szám
Látogassatok el a fenti oldalunkra, tájékozódjatok, regisztráljatok és lehetőségeitek szerint adományozzatok!
A pénzösszeg nagyságától függetlenül, az adományozók megkapják karácsonyi kiadványunkat.
Segítsetek, hogy segíthessünk!
Köszönjük!
2010. október 22.
Gombás, kakukkfüves húspástétom
Tipp: Őrölt pirospaprika nélkül is készíthető.
2010. október 21.
Lúdgégetészta (csigatészta)
A csigatészta vagy más néven lúdgégetészta egy régi magyar levesbe való. Zilahy Ágnes az 1892-ben megjelent könyvében a „Valódi magyar szakácskönyvben” így ír a csigatésztáról:”Ez igen jó régi magyar étel tyúkhúslevesbe téve.” Magyar Elek konyhaművészeti írásainak gyűjteményében, „Az Ínyesmester szakácskönyvében” a következő pontos leírást adja a lúdgégetésztáról: „Érdekes, hagyományos, ünnepi levestésztája a vidéki magyar embernek. A vékonyra nyújtott, szép sárga tésztát kockákra vágjuk. Az egyes kockákat vékony pálcikára csavarjuk, és végighengergetjük a külön e célra készült, sűrűn rovátkolt kis deszkán. A rovátkák belemélyednek a tésztába, s mikor a pálcikáról lehúzzuk az így kialakult kis csövet, az csakugyan olyan, mint a lúdgége. Egy napig deszkára téve szárítjuk. A forró húslevesben kifőzzük.” Ma is vannak olyan jellemzően alföldi, dunántúli falvak, ahol az ünnepi vagy lakodalmas tyúkhúsleves elképzelhetetlen a házi készítésű csigatészta nélkül. E rangos levestészta készítésekor, lakodalom csütörtökjén, ma is körülállják az asszonyok vagy húszan az asztalokat, hogy a jeles napon bőven jusson csigatészta a tányérokba.
Hozzávalók:10 dkg liszt, 1 db tojás
Elkészítés: A liszthez adjuk a tojást és jól nyújtható, de keményebb tésztát gyúrunk. Letakarjuk, és 15-20 percet pihentetjük, majd lisztezett felületen vékonyra, de nem átlátszóra nyújtjuk. (Ha még ragad a tészta, hagyjuk kicsit szikkadni.) 1,5 x 1,5 cm nagyságú kockákra vágjuk, majd azokat pödrőfa segítségével a recézett tésztakészítő fán egyenként megsodorjuk. A tészta készítésekor ügyeljünk arra, hogy a pödrésre váró tészta ne száradjon ki, mert ekkor könnyen eltörhet, és nem lehet feltekerni. Ha a lúdgégetésztát később használjuk fel, 1-2 napot szárítsuk.
A megadott mennyiségből 4 személynek elegendő lúdgégetészta készíthető.2010. október 19.
Francia almatorta
2010. október 18.
Pikáns hagymás birskörte-krémleves
Ebben a levesben a sós, az édes és a csípős ízek harmóniájával találkozhatunk. Hűvös őszi napokon egy tányér pikáns hagymás birskörte-krémleves igazi lélekmelegítőül szolgálhat.
Hozzávalók:1 üveg birskörte befőtt vagy 3-4 birskörtéből készített kompót, 3 db közepes hagyma, 3 db közepes burgonya, 1,2 l húsleves vagy zöldségleves, 3-4 csilipaprika, 8 dkg vaj, 1 dl tejföl, 1 evőkanál liszt, só, bors
A recept részletes leírása megtalálható a Kifőztük 8. számában
2010. október 16.
Birskörtés, csípős csirkehús
2010. október 12.
Gombás burgonyafelfújt
Hozzávalók: Két adaghoz 4 közepes burgonya, 15 dkg gomba, 1 kisebb hagyma,1 kisebb pirospaprika, 2 gerezd zúzott fokhagyma, 1 kis csokor petrezselyemzöld, 2 tojás, 1 csapott evőkanál liszt, 5 dkg füstölt szalonna felkockázva, 1-1,5 dl tej, 5 dkg vaj vagy 2-3 evőkanál olívaolaj, só, frissen őrölt bors, 5 dkg reszelt sajt, kevés vaj az edény kenéséhez, zsemlemorzsa a szóráshoz.