2009. október 27.

Grissini

Többször, többféle tésztából és különféle ízesítéssel sütöttem grissinit. A legutóbbi igen jól sikerült. A focaccia tésztáját használtam hozzá.(Végül is a focaccia és a grissini is a maradék kenyértészta hasznosításából született:)

Hozzávalók: 30 dkg liszt+amennyit még felvesz a gyúrásnál, 1,5 dkg élesztő, 2 dl langyos víz, 1 teáskanál só, 1 kávéskanál cukor, 3-4 evőkanál olívaolaj, 1 ág rozmaring, 2-3 ágacska oregánó, 1-2 gerezd fokhagyma. 1 felvert tojás a kenéshez.
Elkészítés: Az élesztőt a langyos vízbe morzsoljuk és hozzáadjuk a cukrot. A lisztet egy tálba szitáljuk, hozzáadjuk a sót. A rozmaring ág és az oregánó ág leveleit a lisztbe vagdossuk egy olló segítségével. A fokhagymát a lisztbe reszeljük. Az élesztős langyos vízhez adjuk az olívaolajat, elkeverjük és a liszthez öntjük. A tésztát jól összegyúrjuk és kb. 1 óra alatt a duplájára kelesztjük. Miután megkelt a tészta, átgyúrjuk és kb. 20X35 cm nagyságú téglalappá nyújtjuk és a hosszabb oldala mentén félbe vágjuk, így kapunk 2 db 10X35 cm nagyságú téglalapot.1-1,5 cm széles és 10 cm hosszú csíkokra szeleteljük a tésztát és egyenként kisodorjuk úgy, hogy kb. 18-20 cm hosszúságú rudakat kapjunk. Egy sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk a rudacskákat, 10 percig kelesztjük, megkenjük a felvert tojással és 200 fokra előmelegített sütőben aranysárgára sütjük kb. 10-15 perc alatt (3-4 nagyobb tepsire való lesz belőle.) Nagyon finom ropogtatni való, mindenféle tartósító nélkül....

Savanyú uborkás, kapros házi krémsajt

A savanyú uborkás, kapros házi krémsajt elkészítését valójában a Creme Bonjour ihlette. Szerintem finomabb lett. A házi krémsajt készítésének remek ötlete innét származik. Nem mást, mint egy mascarpónéhoz hasonló krémsajtot kapunk. Édességekhez és sós ételekhez ugyan úgy használhatjuk mint a mascarpónét. A házi krémsajt alapja a tejföl. Egy nagy doboz tejfölből kb. 20-25 dkg házi krémsajt lesz. Az elkészítése igen egyszerű. (20 % zsírtartalmú tejfölt használjunk.) A tejfölt ahogy kiöntöttük a dobozból, -nem összekeverve - langyosítsuk fel a mikróban kézmelegre. Egy szűrőbe tegyünk egy ritka szövésű ruhát, vagy gézt, ezt helyezzük egy magasabb tál fölé és öntsük a szűrőbe a langyos tejfölt és kezdjük el csöpögtetni.(Én pár órát szobahőmérsékleten, majd egy napig hűtőben csöpögtettem ehhez a kencéhez.)1-2-3 napig csöpögtethetjük a tejfölt, minnél tovább csöpög, annál keményebb lesz a krémsajt. Most a lágyabb (1 napos) krémsajtot használtam a savanyú uborkás, kapros változathoz.
Hozzávalók: 20-25 dkg házi krémsajt (1 nagy doboz tejfölből), 3-5 db savanyú uborka, 1 kis csokor friss kapor (vagy 1 nagy evőkanálnyi fagyasztott, aprított kapor), só.

Elkészítés: A savanyú uborkát reszeljük szálkásra (azt a reszelő felületet használjuk, amivel az almát is szoktuk reszelni), csavarjuk ki, papírtörlőre terítsük ki és itassuk le a maradék levet. Aprítsuk fel a kaprot. A krémsajtot keverjük össze, adjuk hozzá a reszelt uborkát, a kaprot,a sót. Ismét keverjük össze és behűtve kínáljuk. (Magos rozskenyérhez nagyon finom...)

Sajtos bucik

A sajtos buci tésztájába kockára vágott sajt kerül, amely sülés közben a szélén lávaszerűen kifolyik, a tészta belsejében pedig sajttal körülvett lyukak keletkeznek. A tésztába ízesítőül került még őrölt borskeverék és reszelt fokhagyma. A bucikat (két buci esetén) 2 db 12 cm átmérőjű szufléformában, vagy (virág) cserépben süssük ki.

Hozzávalók: Két 12 cm átmérőjű formához 30 dkg liszt3 még amennyit felvesz a tészta, 1-1,2 dkg élesztő, 1 teáskanál só, 1 kávéskanál cukor, 1 teáskanál frissen őrölt borskeverék, 1 gerezd reszelt fokhagyma, 2 evőkanál olívaolaj, 1,5-1,7 dl langyos víz, 15 dkg sajt felkockázva (pl. ementáli, trappista stb.),1 kisebb felvert tojás a kenéshez.
Elkészítés: A langyos vízbe morzsoljuk az élesztőt, hozzá adjuk a cukrot. A lisztet egy tálba szitáljuk, hozzáadjuk a sót, az őrölt borskeveréket, a reszelt fokhagymát. Az élesztős langyos vízhez keverjük az olívaolajat és liszthez adjuk. Jól bedagasztjuk és kb. 1 óra alatt a duplájára kelesztjük. Ezután a megkelt tésztába belegyúrjuk a sajtkockákat, két felé osztjuk a sajtos tésztát, bucikat formálunk belőle és beletesszük a kiolajozott szufléformákba. A tésztát ismét kelesztjük 15-20 percig, megkenjük a felvert tojással és 200 fokra előmelegített sütőben kb. 30-40 perc alatt készre sütjük. (A formákat tegyük egy tepsibe, vagy a rács alá tegyünk tepsit, hogy az esetlegesen lecsöpögő sajtot felfogja.)

2009. október 25.

Gyömbéres körtetorta

Ismét a klasszikus páros, gyömbér és körte, ezúttal tortában kisütve. Az ötlet a "Sütés" című szakácskönyvből származik. Gyorsan elkészíthető. Használhatunk körte befőttet is, de nyersen is rárakosgathatjuk a körtét a tésztára (az eredeti recept is így szól). Most úgy készítettem, hogy a meghámozott, félbe vágott, kimagozott körtéket cukros, egész fahéjas, szegfűszeges, citromos lében egy kevés vízzel (szirupban) kb. 10 percet pároltam. Igaz így puhább lett, és a tésztára körtéből kirakott legyezőforma nem érvényesült annyira, de nekem így is tetszik...(Az az igazság, hogy amikor nekifogtam, még egy másik körtés recept járt a gondolataimban, amihez párolt körte kellett...)
Hozzávalók: 20 dkg puha vaj, vagy margarin, 15 dkg cukor, 1-2 evőkanál barnacukor a torta tetejére, 20 dkg liszt, 2 teáskanál sütőpor,2-3 kávéskanál gyömbér (esetleg kevés fahéj) 3 tojás, 4 db meghámozott, kimagozott és vékonyan felszeletelt körte (lehet befőtt is).

Elkészítés: Egy 22-23 cm átmérőjű kapcsos tortaformát béleljünk ki sütőpapírral, vagy vajazzuk ki. A tésztához a 18 dkg vajat a cukorral, majd a tojással keverjük ki. A lisztet a sütőporra, a gyömbérrel (esetleg a fahéjjal) keverjük össze, adjuk a vajas keverékhez és keverjük simára. A tésztát tegyük a kibélelt sütőformába, egyengessük el és legyező formában rakosgassuk rá a körteszeleteket. Szórjuk meg barnacukorral és a maradék vajat forgácsoljuk rá. 180 fokra előmelegített sütőben 40-50 percen át süsük, amíg aranybarnára nem sül, illetve át nem sül.(Légkeveréses sütőben lerövidülhet a sütési idő, ekkor 160-170 fokon süssük.) Porcukorral megszórva kínáljuk. Adhatunk hozzá vanília fagylaltot, csoki, vagy vanília öntetet.

2009. október 24.

Márványsajtos körtekrémleves

A márványsajtos körtekrémleves egy intenzív ízű leves, amelyben a körte gyakori kísérőinek domináns szerep jut, nevezetesen a márványsajtnak és a gyömbérnek. Ugyancsak húsleves hozzáadásával készül. Vállalkozó kedvűeknek tudom ajánlani.

Hozzávalók: 2 db körte, 5-7 dkg márványsajt, 1 db vöröshagyma, 5 dkg vaj, 3-4 evőkanál krumplipehely, 1-1,3 dl húsleves, 1,5 dl tejszín (vagy 3 evőkanál tejföl), só, bors, 1 kávéskanál gyömbér, 1 teáskanál barna cukor.
Elkészítés: A felkockázott hagymát a vajon üvegesre pároljuk, hozzá adjuk a megtisztított és felkockázott körtét és tovább pároljuk. Amikor a körte kezd puhulni, hozzáadjuk a cukrot és a gyömbért,keverünk rajta néhányat és hozzáadjuk a krumplipelyhet, és mindjárt felöntjük a levessel. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Amikor kezd forrni a leves hozzáadjuk a márványsajtot és addig főzzük, amíg a körte megpuhul és a márványsajt elolvad. Ekkor hozzáadjuk a tejszínt és összeturmixoljuk. Kínálhatjuk grissinivel, krutonnal, azaz szárított, pirított kenyérkockákkal, és pirítóssal.

2009. október 23.

Csokoládés-nugátos torta

Ismét egy francia ízes kalandozás, ezúttal a desszertek világában. A torta tésztája vajas és boros, a töltelék csokis, mogyorókrémes. A torta kis mérete ellenére igen laktató és tartalmas. Az ötlet innét származik. Az eredeti recept szerint több kis tortácskát kellet volna készíteni, most én nem bíbelődtem ezzel, hanem egy nagyobb (de ne túl nagy) tortát gyártottam. A végeredmény így is finom lett. A hozzávalókat kicsit kerekítettem.
Hozzávalók: A tésztához 9 dkg liszt, 5 dkg vaj, 3 dkg porcukor, 1 db kis tojás sárgája, 1-2 evőkanál fehérbor (eredetileg aszúbor), kis csipet só. A csokoládés töltelékhez 6 dkg magas kakaótartalmú étcsokoládé, 6 dkg vaj, 6 dkg mogyorókrém (pl.: Nutella), 3 dkg porcukor, 1 db tojás és 1 db tojás sárgája. Díszítéshez 9 db pekándió.
Elkészítés: A tészta hozzávalóit gyúrjuk össze és egy órára tegyük hűtőbe. Ezt követően a hideg tésztát bőven lisztezett felületen nyújtsuk akkorára, hogy egy 22-23 cm átmérőjű piteformát ki tudjuk bélelni vele úgy, hogy az oldalát is teljesen befedje. 200 fokra előmelegített sütőben készre sütjük a tésztát, ha van légkeveréssel. (Süthetjük vaksütéssel is, azaz babbal bélelve., hogy ne púposodjon. Ha az egyszerűbb sima sütést választjuk, és sülés közben kicsit púposodik a tészta, lyukasszuk ki, vagy óvatosan nyomjuk vissza. Nálam is maradt egykét apróbb púp, de végül nem volt zavaró:) A csokoládés töltelékhez a vajat és a csokoládét olvasszuk fel egy kisebb lábosban és keverjük simára. Adjuk hozzá a mogyorókrémet, keverjük el, majd adjuk hozzá a cukrot és a tojásokat, kicsit melegítve keverjük el, míg sima nem lesz a krém. Ezt követően a kisült tésztára önjük a csokoládés krémet és további 5 percig sütjük. A sütőből kivéve feldíszítjük pekándióval. Ha már nem győzzük a várakozást, langyosan szeletelhetjük.

Római saláta, pácolt, borskéregben sült szűzpecsenye szeletekkel

Egyszerű, gyorsan elkészíthető melegen tálalt saláta. Kedvelem a római salátát, mert jó ropogós, tartalmas, ízes saláta. A képen ugyan nem látszik, hogy a saláta egyik fő alkotója a balzsamecet, mivel a hús páclevében és a római salátához készített vinaigrette öntetben is szerepel. A saláta jó lehetőséget biztosított a kruton egy részének a felhasználásához. Ízletes, gyors vacsorának tudom ajánlani (a pácolást nem számítva gyors:).
Hozzávalók: 1 fej római saláta, a vinaigrette öntethez 1 evőkanál balzsamecet, 3 evőkanál olívaolaj, só, frissen őrölt bors, még ízesítettem 2 gerezd zúzott fokhagymával és 1 kis kávéskanál mézzel+ ha túl sűrű 1 evőkanál vízzel. A húshoz 1 db szűzpecsenye, só. A pácléhez 1 evőkanál balzsamecet, 1 teáskanál konyak, 1 evőkanál olívaolaj, 1 kávéskanál méz, 1 kávéskanál csípős paprikakrém. A borskéreghez 2-3 evökanál durvára tört színes borskeverék.1-2 evőkanál olaj vagy 2-3 dkg vaj a sütéshez.
Elkészítés: Először a hús páclevéhez valókat összekeverjük, a húst besózzuk (a sót a páclébe is tehetjük) és a páclében érleljük legalább 1-1,5 órát. Ezt követően kicsit leitatjuk a húsról a páclevet, kissé megsózzuk, bekenjük kevés olajjal, rászorjuk a borskeveréket és kevés felhevített zsiradékon egy serpenyőben minden oldalán megsütjük kb. 5-6 perc alatt. (Így picit rózsaszín marad a hús. Ha nem fér el a serpenyőben a hús, vágjuk ketté.) A húst kivesszük a serpenyőből és néhány perc pihentetés után vékonyan felszeleteljük.A páclevet a visszamaradt zsiradékon kiforralhatjuk és meglocsolhatjuk vele a hússzeleteket. A salátához a római salátát leveleire szedjük, megmossuk, lecsöpögtetjük és két, három darabba tépkedjük a leveleket. A vinaigrette öntet hozzávakóit összekeverjük és felmelegítjük. A tépett salátaleveleket beleforgatjuk a meleg vinaigrette öntetbe, de csak annyira, hogy a saláta ne essen össze. Ezután a salátát egy tálra szedjük, megszórjuk krutonnal és rárakosgatjuk gazdagon a szűzpecsenye szeleteket és meglocsoljuk a vinaigrette öntettel.

Fokhagymás kruton focacciából

Múlt héten többször készítettem focacciát. Az utolsó adagból maradt néhány szelet. Azon kívül, hogy kissé száraz lett, más baja nem volt. Arra gondoltam, hogy felkockázom, kiszárítom és finom fokhagymás kruton lesz belőle.(Jó tudom, ez kicsit a spanyol viasz esete:) Egy kisebb tepsibe tettem a focaccia kockákat, és - mivel már kell fűteni - a fűtőtesten tökéletesen kiszáradt. Vajban, vagy olajban pirítva, de így szárazon is használhatjuk levesekhez, salátákhoz. Akár magában is fogyasztható rágcsálnivalóként. (Szerintem sokkal finomabb a boltokban kapható, fűszeres-fokhagymás szárított tkp. kiflikarikáknál. Sok évvel ezelőtt egy német vendégünk kínált meg először ilyen szárított kiflikarikával. Amikor megláttam rögtön arra gondoltam, mekkora ötlet! Egy zacskóban kb. 1 db kiflinek megfelelő mennyiségű fűszeres kiflidarabkák vannak, a kifli árának majdnem a hússzorosáért. Ügyes...:)

Tejszínes, édesköményes burgonya

Az édeskömény beférkőzött a kedvenceim közé. A minap egy szép példányra tettem szert (majdnem fél kilós volt). Így aznap este el is készítettem a tejszínes, édesköményes burgonyát. Erre a finomságra Ancsi hívta fel a figyelmemet. Nála köretként szerepelt, én önálló ételként készítettem el, megbolondítva főtt sonka kockákkal, valamint annyit változtattam a recepten, hogy a sajtot nem a tetejére reszeltem (mellőzve a sajtreszelés fáradalmait:), hanem az öntetbe kevertem krémsajtot.
Hozzávalók: 1 db nagyobb édeskömény, 5-6 db nagyobb burgonya, 5 dkg vaj, 1 kispohár tejföl, 1 dl tejszín, 1db tömlős sajt, 15-20 dkg főtt sonka, só, szerecsendió.
Elkészítés: Egy sütőtálat kivajazunk. A megtisztított burgonyákat 3-4 mm-es karikákra szeleteljük, az édesköményt félbevágjuk és keresztben csíkokra szeleteljük, a főtt sonkát felkockázzuk a tejfölt a tejszínnel és a krémsajttal összekeverjük. A fekarikázott burgonya felét a sütőtál aljába rétegezzük, megsózzuk, rászorjuk az édeskömény felét, reszelünk rá egy kevés szerecsendiót, rálocsoljuk az öntet felét, a maradék vaj felét rákockázzuk, majd rászórjuk a sonkakockákat. Erre a maradék burgonyát rétegezzük, picit sózzuk, majd erre szórjuk a maradék édesköményt és meglocsoljuk a maradék öntettel és végül, rákockázzuk a maradék vajat. 180-200 fokos sütőben 30-40 perc alatt készre sütjük. (Ha a teteje nagyon barnulni kezdene, takarjuk le alufóliával.)

2009. október 22.

Póréhagymás burgonyaleves

Ismét egy francia íz. Nagy kedvvel főzök "az egy falat Franciaország" című szakácskönyvből. A receptek többségében van egy apró furfang, ami olyan franciássá, könnyeddé teszi az ételeket. A szakácskönyvben szereplő ételek receptjei között vannak bonyolultabb, és néhány alapanyagból elkészíthető nagyszerű finomságok. Számomra remek kalandozás az ételek kipróbálása. Ennek a levesnek az ötlete is innét származik, amely szintén egy húsleves alapú krémleves. Vigyázzunk, ha elkészítjük, könnyen függővé válhatunk:)

Hozzávalók: 5 dkg vaj, 1 vöröshagyma, 1-2 (nagyságtól függően) póréhagyma, 3 szál zellerlevél, 2 gerezd fokhagyma, 2-3 db nagyobb burgonya, 1-1,2 liter húsleves, 2 dl tejszín, fehér bors, ha szükséges só.
Elkészítés: A vajat felolvasztjuk, rádobjuk a felaprított vöröshagymát, fokhagymát, a felkarikázott póréhagymát és üvegesre pároljuk. Ezt követően hozzáadjuk a felkockázott burgonyát,a zellerleveleket és a borsot, ízlés szerint sót, és 1-1,5 dl vízzel felöntjük, hagyjuk hogy a burgonya félig megpuhuljon, ekkor felöntjük húslevessel és készre főzzük kb. 15 perc alatt. A levest kicsit hagyjuk hűlni, majd egy turmixgépben a tejszínnel összeturmixoljuk, és ismét felmelegítjük, de nem forraljuk, majd tálaljuk. Tálaláskor snidlinggel is díszíthetjük.

Zöldfűszeres graham bucik

Múlt héten készítettem ezeket a tátogó kismadarakra emlékeztető bucikat. A tésztájába került némi zöldfűszer, de csak annyi, hogy egy kis pikáns ízt adjanak. Laktató, tartalmas tésztájának köszönhetően egy bucival jól is lehetett lakni. Készült belőle szendvics, de juhtúróval és vörösbab pástétommal is igen finom volt.

Hozzávalók: 25 dkg liszt, 20 dkg graham-liszt, 2 dkg élesztő, 1 csapott teáskanál cukor, 1 teáskanál só, 3 evőkanál olívaolaj, 2,5 dl langyos víz, 1 ágacska rozmaring, 1-2 ágacska oregánó, 3-4 tekerés frissen őrölt bors, 1 tojás a kenéshez.
Elkészítés: Az élesztőt a langyos vízbe morzsoljuk, elkeverjük és hozzáadjuk az olajat. A liszteket egy tálba szitáljuk, hozzáadjuk a sót, a borsot, a felaprított zöldfűszer leveleket és az élesztős keveréket. A tésztát jól összegyúrjuk és meleg helyen duplájára kelesztjük. Miután megkelt átgyúrjuk a tésztát, hat egyenlő részre osztjuk és kerek bucikat (zsemléket) formálunk, amelyeket sütőpapírral bélelt sütőlemezre tesszük és ismét kelesztjük. Miután megkeltek a bucik, egy olló segítségével, kb. 1 cm mély keresztet metszünk a bucik tetejére. Ezt követően kb. 10 percet még kelesztjük a bucikat, majd megkenjük a felvert tojással és 200 fokra előmelegített sütőben kb. 25-30 perc alatt készre sütjük.

2009. október 21.

Tarte flambée

A tarte flambée (németül flammkuchen) egyik leghíresebb elzászi étel. Tradicionálisan a maradék kenyértésztából készül, hagyma, szalonna, creme fraiche, kerül a tetejére és így sütik ki. Olasz rokona a pizza, nálunk hagymás, szalonnás tejfölös lepénynek neveznék. Most az elegáns elnevezésű tarte flambéet készítettem el. Az ötlet "az egy falat Franciaország" című szakácskönyvből származik.
Hozzávalók: A tésztához 25 dkg liszt, 1,5 dkg élesztő, fél teáskanál só, 3 evőkanál olívaolaj, 1,5 dl langyos víz. A rávalóhoz 2 db fehér hagyma csíkokra szeletelve, 2-3 dkg vaj vagy 2 evőkanál olívaolaj, 10 dkg krémsajt, 1,8 dl creme fraiche (tejföllel helyettesíthető),20 dkg szalonna csíkokra vágva.
Elkészítés: A tésztához a lisztet egy tálba szitáljuk, az élesztőt a langyos vízbe morzsoljuk, 10 percig pihentetjük, majd hozzá adjuk az olajat és elkeverjük. A liszthez adjuk a sót, az élesztős keveréket, összegyúrjuk és kb. 1 óra alatt a kétszeresére kelesztjük. A rávalóhoz a vajat egy serpenyőben felolvasztjuk és puhára pároljuk benne a felszeletelt hagymát, de nem pirítjuk. A creme fraichet (vagy tejfölt) összekeverjük a krémsajttal. Miután a tészta megkelt, vékonyan egy közepes kiolajozott tepsibe nyújtjuk úgy, hogy legyen egy kis pereme. A hagymát és a felcsíkozott szalonnát egyenletesen a tésztára szórjuk és ráöntjük a krémsajtos keveréket. 200 fokra előmelegített sütőben 20-25 perc alatt készre sütjük úgy, hogy a töltelék kicsit megpiruljon. Nagyobb négyzetekre vágva kínáljuk.

2009. október 18.

Vörösbab pástétom

A babpástétom recepttel a "Tapas" című szakácskönyvben, valamint Napmátkánál találkoztam. Kedvet kaptam az elkészítéséhez. Nálam száraz vörösbabból készült. Készíthető konzervből is, ebben az esetben az elkészítési idő lényegesen lerövidül:) Igen jó, kenyérre való született belőle. Én az alábbiak szerint készítettem:
Hozzávalók: 25 dkg száraz vörösbab, 1 db vöröshagyma, 1 babérlevél, egy ágacska rozmaring, só, bors, 2 gerezd fokhagyma, 2-3 evőkanál olívaolaj, 2 evőkanál tejföl (elhagyható), 1 kis csokor petrezselyem zöld, 2 szál zellerlevél.

Elkészítés: A vörösbabot egy éjszakára hideg vízbe áztatjuk és másnap készítjük el a pástétomot. Amelyhez a beáztatott vörösbabot hideg vízben feltesszük főni. Amikor forr hozzáadjuk a felaprított vöröshagymát, a babérlevelet, a rozmaring ágat és a sót, borsot. Addig főzzük, amíg a bab puha nem lesz. (Ez néhány óráig eltarthat.) A megpuhult babot leszűrjük és krumplinyomóval összetörjük, hozzáadjuk a felaprított petrezselyem és zeller leveleket, az olívaolajat, a zúzott fokhagymát,jó összekeverjük. Ha nem tároljuk adhatunk hozzá tejfölt is és ha szükséges sózzuk borsozzuk. (A pástétomot elektromos késes aprítóval is összeállíthatjuk.) Kenyérre kenve, sózott, ecetes szeletelt lilahagymával kínáljuk.

Édeskömény krémleves

Nagy kedvencemmé vált az édeskömény krémleves. Kedvelem az enyhén ánizsos ízét, ezért nem is szoktam sok mindent (pl. sajtot) hozzáadni, had érvényesüljön a természetes íze. Ez a leves is egy húsleves alapú krémleves. Jó lehetőséget biztosít a maradék húsleves felhasználására. Kínálhatjuk vajban pirított kenyérkockákkal, pirítós kenyérrel, szezámmagos rúddal stb. Én ez utóbbival kínáltam, amelyhez a ricottás táskákból maradt leveles tésztát gyúrtam össze, kinyújtottam, megkentem tojással, megszórtam pirított szezámmaggal, 2 cm széles és kb. 20 cm hosszú csíkokat vágtam, megcsavartam, sütőpapírral bélelt tepsire fektettem, megkentem tojással és aranysárgára sütöttem.
Hozzávalók: 1 liter húsleves, 2-3 db édeskömény, 5 dkg vaj, 2 evőkanál étkezési keményítő, 3-4 evőkanál tejföl, vagy 2 dl tejszín, ízlés szerint só, bors.

Elkészítés: Az édeskömény kaporra hasonlító zöldjét levágjuk és félretesszük a tálaláshoz. Az édesköményt megtisztítjuk. Ezt követően hosszában félbevágjuk és keresztben csíkokra szeleteljük. A vajat felolvasztjuk és felcsíkozott édesköményt rászórjuk és elkezdjük párolni. 10 perc párolás után rászórjuk a keményítőt és felöntjük a húslevessel, ha szükséges sózzuk borsozzuk. Addig főzzük, míg az édeskömény puha nem lesz. Ez után hozzáadjuk a tejfölt, vagy a tejszínt, összerurmixoljuk, még egyszer felmelegítjük, de nem forraljuk. Tányérba szedjük, az édeskömény zöldjével díszítjük, szeámmagos rúddal, vagy pirítóssal, pirított kenyérkockákkal kínáljuk.

2009. október 15.

Mézes, müzlis ricottával töltött táskák

Gyorsan, egyszerűen elkészíthető édesség, ha van kéznél leveles tészta. (Nálam a tészta házi készítésű volt, de a bolti is megteszi.) A formázásnál Trinitynél említett forma volt segítségemre, de e nélkül is elkészíthető. (A tortellinit is ezzel formáztam.) A töltelék elkészítése is kb. 1 percet vesz igénybe. Frissen, langyosan a legfinomabb.
Hozzávalók: 50 dkg leveles tészta, 25 dkg ricotta túró, 2-3 evőkanál méz, 2-3 evőkanál müzli, 1 tojás a kenéshez, porcukor a szóráshoz.

Elkészítés: A ricottát keverjük össze a mézzel és a müzlivel. A leveles tésztát nyújtsuk ki kb. 3-4 mm vastagságúra és szaggassunk ki belőle 9 cm átmérőjű köröket. A körök közepére tegyünk diónyi halmokat a töltelékből. Felvert tojással kenjük be a tésztakörök egyik felének a szélét, majd hajtsuk rá a másik felét, nyomkodjuk le és sütőpapírral bélelt tepsire rakjuk, és kenjük meg tojással. 200 fokra előmelegített sütőben kb. 25 perc alatt aranysárgára sütjük. Megszórjuk porcukorral és melegen, vagy langyosan tálaljuk.

2009. október 14.

Rozmaringos birskörte szirup

A napokban jelentős mennyiségű birskörtével birkóztam meg. Birskörte sajtot és befőttet készítettem belőle. A képen látható szirup a birskörte sajt készítés mellékterméke. A sajthoz előfőzött birskörte citromos, vizes főzőlevét sűrítettem be cukorral. Az az igazság, hogy olyan jó illata és szép színe volt a főzőlének, hogy ki kellett valamit találnom a hasznosítására. Kiönteni sajnáltam volna. Miután a levet összeforraltam a cukorral, egy üvegbe rozmaring ágat tettem és ráöntöttem a szirupot,majd lekötöttem az üveget. A szirupot desszertek ízesítésére szánom.

2009. október 11.

Focaccia (pizzakenyér)

A focaccia, azaz a pizzakenyér sokféle képen készíthető. Nekem nagy kedvencem ez az egyszerű fokhagymás, rozmaringos változat. Fogyaszthatjuk magában, olívaolajjal, vagy bármilyen mártogatóssal. Én így készítettem:
Hozzávalók: 30 dkg liszt+ még amennyit felvesz a gyúrásnál. 1,5-2 dkg élesztő, 2 dl langyos víz, 3-5 evőkanál olívaolaj, 1 kávéskanál cukor, 1 csapott teáskanál só+ a tetejére kevés durva só, 1 ágacska rozmaring, 2 gerezd fokhagyma.

Elkészítés: A lisztet egy tálba szitáljuk. A langyos vízben elkeverjük a cukrot, az élesztőt belemorzsoljuk. A liszthez hozzáadjuk a sót, az élesztős keveréket, 3 evőkanál olívaolajat és jól bedagasztjuk, majd kétszeresére kelesztjük. Amikor megkelt ismét átgyúrjuk, és megint kétszeresére kelesztjük (aki nem akarja kétszer keleszteni, a második kelesztést elhagyhatja), majd egy kiolajozott tepsibe nyújtjuk (én 28x40 cm-es tepsit használtam) és ujjainkkal kis mélyedéseket nyomunk a tésztába és hagyjuk kb. 20 percig pihenni. Ezt követően meglocsoljuk 1-2 evőkanál olívaolajjal, bekenjük zúzott fokhagymával és megszórjuk apróra vágott rozmaringlevelekkel és durva szemű sóval. 200 fokra előmelegített sütőben kb. 20-25 perc alatt aranysárgára sütjük. 10 perc pihentetés után háromszögekre, vagy 8-9 cm széles csíkokra szeletelve kínáljuk. Hidege, melegen egyaránt finom.

Almás hagymakrémleves

Az ősz beálltával kezdem bepótolni a nyári levesfogyasztás terén tanúsított mulasztásomat. Nagy kedvenceim a krémlevesek. A húsleves alapúak könnyen elkészíthetőek, ha teszünk félre a vasárnapi húslevesből. (Leveskockából is készíthető a húsleves alap, de koránt sem lesz olyan finom, mint a házi húslevessel készített. Én a házit javaslom:) Az almás hagymakrémleves is egy húsleves alapú krémleves. Anyu húslevese most is remek alapul szolgált:)
Hozzávalók: 4 db közepes vöröshagyma, 4 db közepes alma, 5 dkg vaj, 1 evőkanál olívaolaj, 1 evőkanál keményítő, 1 liter húsleves, 1 kispohár tejföl, 1 szál kakukkfű, 1 szál oregánó (1-1 kiskanál szárított változattal helyettesíthető), só, frissen őrölt bors, 1-2 evőkanál barna cukor, 1 csapott kávéskanál fahéj. A tálaláshoz vajon pirított kenyérszelet, vagy zsemlekocka.

Elkészítés: A megtisztított almákat vékony szeletekre vágjuk és a vajon elkezdjük párolni, majd hozzáadjuk a fahéjat és a cukrot az olívaolajat és a felkockázott vöröshagymát. Tovább pároljuk a keveréket, de nem kell karamellizálni. Sózzuk, borsozzuk és hozzáadjuk a kakukkfüvet és az oregánót. Kb. 5-7 percig pároljuk tovább, ezután hozzákeverjük a keményítőt és a felmelegített leves felét és fedő alatt addig főzzük, míg a hagyma teljesen megpuhul. Ekkor kivesszük a fűszerágakat, hozzáadjuk a tejfölt és összeturmixoljuk a levest. Ezt követően felöntjük a maradék húslevessel és összemelegítjük, de nem forraljuk. Vajban pirított zsemlekockákkal, vagy kenyérszeletekkel tálaljuk.

Fügés muffin

Ismét érik a füge. Süteményben való felhasználására ezt az ötletet egy francia oldalon láttam. Ott természetesen nem muffinnak, hanem kis fügés süteménynek nevezték:) A tészta saját kreálmány, talán ez lett a legjobb muffin, amit eddig sütöttem. (Az is igaz, hogy túl sokszor nem készítettem, mert azért nem tartozik a kedvenceim közé:) A francia oldalon leírt tésztát túl száraznak találtam. Íme az én receptem:
Hozzávalók: 12 darabhoz: a tésztához 10 dkg őrölt mogyoró, 10 dkg graham-liszt, 8 dkg liszt, 2 dkg keményítő, 1 teáskanál mézeskalács fűszerkeverék, 12 dkg cukor (a fele lehet barna), fél csomag sütőpor, 10 dkg olvasztott vaj, 0,5 dl olaj, 2 tojás, 1 dl tej, csipet só, 1 citrom reszelt héja, 6 db füge félbe vágva, 1-2 evőkanál méz.
Elkészítés: A tésztához a száraz összetevőket összekeverjük egy tálban, majd hozzá adjuk az olvasztott vajat, az olajat, a tojásokat és a tejet. Jól elkeverjük. Egy 12 részes muffin formába beletesszük a muffin papírokat, belekanalazzuk a tésztát és mindegyik tetejére teszünk egy fél fügét. A fügékre egy kevés mézet csorgatunk. 180 fokra előmelegített sütőben 25-35 perc alatt készre sütjük.

Amerikai almás pite

Nem is tudom hogy történt, de eddig még nem készítettem amerikai almás pitét. Bizony kár volt kihagyni, mert nagyon finom. Recept után az interneten nézelődtem és az alábbiak alapján készítettem el (kisebb módosításokkal).
Hozzávalók: A tésztához 30 dkg liszt, 18 dkg vaj, 1 evőkanál cukor, csipet só, 4-6 evőkanál hideg víz. A töltelékhez 1 kg alma, 12 dkg kristálycukor, 5 dkg barna cukor, 1 citrom leve és reszelt héja, egy csapott kávéskanál fahéj, egy csipet őrölt szerecsendió (az előbbieket én mézeskalács fűszerkeverékkel helyettesítettem), 2 evőkanál liszt (én egy evőkanál liszt helyett keményítőt használtam) és amit még adtam hozzá: 5 dkg őrölt dió, 1 evőkanál aprított aszalt eper.
Elkészítés: A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, majd hűtőbe tesszük, amíg elkészítjük a tölteléket. Az almát meghámozzuk, kimagozzuk és vékony szeletekre vágjuk. Hozzáadjuk a citromlevet és a reszelt citromhéjat, a cukrot, a fűszereket, az aszalt epret és végül a lisztet. Jól összekeverjük. A hideg tésztát elfelezzük. az egyik felét kinyújtjuk és egy 28 cm átmérőjű tortaformába tesszük, úgy hogy a szélét is kibéleljük vele, kb. 3-4 cm magasságban. (Ha kisebb formát használunk, akkor magasabb lesz a pite. Nem szükséges kivajazni a formát, mert elég vajas a tészta.) A tésztát megszórjuk a dió felével, majd belesimítjuk az almás tölteléket úgy, hogy középen több legyen. Az almára rászórjuk a maradék diót. A tészta másik felét kinyújtjuk és kb. 3 cm széles csíkokat vágunk, és rácsos formában beborítjuk vele az almatölteléket. A csíkokat a szélén lévő tésztához nyomkodjuk. Felvert tojással megkenjük (ez elhagyható) és 200 fokra előmelegített sütőben 10 percig sütjük, majd 180 fokon kb. 50-60 percig, amíg a rács aranysárga nem lesz. Langyosan, porcukorral megszórva tálaljuk.

2009. október 7.

Vajas, petrezselymes házi tortellini tejfölös tormamártással

Nem szoktam gyakran nekifogni a tésztagyúrásnak, de most valahogy jól esett a tésztával, a töltött tortellinikkel való foglalatosság. A tormás tejfölös mártással való tálalás, csak egy hirtelen jött ötletből született, de számomra telitalálat volt, jól passzolt az egyszerű húsos töltelékhez.
Hozzávalók: Két személy részére a tésztához 20 dkg liszt, 2 nagyobb tojás, ha szükséges kevés víz a gyúráshoz. 5-7 dkg vaj, 1 kis csokor petrezselyemzöld felaprítva. 1 kisebb tojás a kenéshez. A töltelékhez 15 dkg darált hús, 1 gerezd fokhagyma, só, frissen őrölt bors, 1 tojás (én adtam hozzá 1 kis szelet vízben áztatott kenyeret is, de ez elhagyható). A tormás mártáshoz 3 evőkanál csípős ecetes reszelt torma ( frissen reszelt tormával talán még finomabb), 3-4 evőkanál tejföl, kevés só, 1 evőkanál méz.
Elkészítés: A tésztához a lisztet egy tálba szitáljuk, hozzáadjuk a tojást és ha szükséges egy kevés vizet. Összegyúrjuk, viszonylag kemény tésztát kapunk. Legalább fél órát pihentetjük. A töltelék hozzávalóit összekeverjük. A tésztát pihentetés után vékonyra kinyújtjuk (kb. 1,5 mm), és 9 cm átmérőjű köröket szaggatunk ki belőle. A töltelékből kisebb diónyi halmokat rakunk a tésztakorongok egyik oldalára. Az egyik oldal szélét vékonyan megkenjük tojással, majd félbe hajtjuk, a levegőt kinyomjuk a tészta és a töltelék közül. A mutatóujjunk köré tekerjük a félkör alakú tésztát, a végeit összecsavarjuk és lehúzzuk az ujjunkról. A töltött tésztákat forró sós vízben kifőzzük. A vajat felolvasztjuk, hozzáadjuk a felaprított petrezselyemzöldet, átmelegítjük és beleforgatjuk a kifőtt tortelliniket. A tormás mártás hozzávalóit összekeverjük és megmelegítjük, de nem forraljuk. A vajas petrezselymes tortelliniket tányérra szedjük és egyenként meglocsoljuk a tormás mártással.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails