2011. augusztus 31.

Gyömbéres csirke körtével

Aki szereti a mázas, ragacsos csirkehúst, annak ajánlom ezt a receptet. A körte igazán jól szerepelt mint húskísérő:) A gyömbér - amely gyakori fűszere a körtének - most a húsra került, így jellegzetes íze háttérbe szorult, viszont a csirkét kellemesen ragacsossá, enyhén édeskéssé változtatta. A gyömbéren kívül fokhagyma és házi sós paprikakrém is ízesítette a mázat, amellyel a húst bekentük. (Mivel a képen kicsit nehezen kivehető, ezért megemlítem, hogy ezúttal ez a finom étel csirke combból készült:), de természetesen szárnyból, bőrös mellből is, vagy akár vegyesen is készíthető.)
Hozzávalók 2 adaghoz 4 db csirke comb (alsó és felső vegyesen),2 nagyobb körte, 1 közepes hagyma, 1 dl fehérbor,6 dkg vaj; a mázhoz 1 teáskanál őrölt gyömbér, 2-3 evőkanál házi sós paprikakrém, 4-5 gerezd zúzott fokhagyma, só, frissen őrölt bors.
A tisztított csirkecombokat sózzuk, borsozzuk. A máz hozzávalóit elkeverjük és a húsra kenjük, amelyeket egy tapadásmentes fedeles edénybe tesszük. Hozzáadjuk a kisebb darabokra vágott vajat. Lefedve, közepes lángon 40-50 percig sütjük, közben megfordítjuk a húsokat, hogy mind két oldaluk megpiruljon. A tisztított hagymát félbevágjuk, vékonyan felszeleteljük, a húshoz adjuk és üvegesre sütjük. Ezt követően a fehérbort is az ételhez adjuk. A körtéket félbe vágjuk, magházát eltávolítjuk, hosszában vékony szeletekre vágjuk, és a hús mellé tesszük. A boros, vajas, kissé ragacsos szaftban 10 percig pároljuk, ügyelve arra, hogy a körteszeletek ne essenek szét. Az elkészült gyömbéres, körtés csirkét melegen, rizzsel tálaljuk.

2011. augusztus 30.

Kelt tésztás szilvás szelet

A kelt tésztához jól illik a fahéjas szilva savanykás íze. Kevés mandulával megszórva egyszerű, ugyanakkor finom süteményt készíthetünk akár ringlóval, akár sárga szilvával is. Második fogásként gazdagabb levest is kísérhet, és akár vasárnapi ebédek desszertjeként is megállja a helyét.

A recept a Kifőztük 2011. évi augusztusi számában jelent meg.

Hozzávalók a tésztához: 60 dkg liszt, 3 dl langyos tej, 3 dkg élesztő, 1 tojás, 1 nagy evőkanál zsír, 4 evőkanál cukor, 1/2 citrom reszelt héja , csipet só; a tésztára: 60 dkg magozott szilva , 1-2 teáskanál őrölt fahéj, 6 evőkanál kristálycukor, 4 evőkanál szeletelt mandula; a szóráshoz: porcukor

A langyos tejhez 1 teáskanál cukrot adunk, belemorzsoljuk az élesztőt, és felfuttatjuk. Tálba szitáljuk a lisztet, hozzáadjuk a sót, a maradék cukrot, a tojást, a reszelt citromhéjat, a zsírt és a felfutott élesztőt. Bedagasztjuk a tésztát, letakarjuk, és langyos helyen duplájára kelesztjük.

Vékonyan kizsírozunk egy 28 x 36 cm-es tepsit. Átgyúrjuk a megkelt tésztát, majd a tepsibe nyomkodjuk. A magozott szilvát összeforgatjuk a cukorral kevert fahéjjal, és a tésztára szórjuk. További 20 percen át kelesztjük, majd meghintjük szeletelt mandulával és kristálycukorral.

180 fokra melegített sütőben 40-45 perc alatt készre sütjük.

Langyosan, nagyobb szeletekre vágva, porcukorral szórva kínáljuk.


2011. augusztus 28.

Köfte

A köfte (kafta) a törökök kedvelt vagdalt húsos étele. Formáját és ízesítését tekintve számtalan változata létezik. Alapanyaga jellemzően bárány- vagy marhahús, amelyet szinte krémes állagúra darálnak vagy aprítanak. Fűszerezése – a són és a borson kívül – egyéni ízléstől függően változtatható: adható hozzá kömény, pirospaprika, kakukkfű stb. Gyakran készítik bulgurral, rizzsel keverve. Süthető sütőben, grillen, nyárson, sütőtálban, tepsiben; pogácsának vagy hosszúkás rúdba formázva stb. Ezúttal sütőtálban, cukkinivel és a számunkra könnyebben elérhető darált sertéshúsból készítettem.

A recept a Kifőztük 2011. évi augusztusi számában jelent meg.

Hozzávalók 1 kg darált sertéshús, 2 db közepes hagyma, 4 gerezd fokhagyma, 1 kis csokor friss vagy 1 evőkanál szárított kakukkfű, só, frissen őrölt bors; a tetejére: 1 db közepes hagyma , 1 db kisebb cukkini , 2 db közepes, érett paradicsom, 1 evőkanál olívaolaj, só; a sütőtál kenéséhez:

zsír.


Késes aprítóval finomra vágjuk a tisztított, nagyobb darabokra vágott hagymát és fokhagymát. Hozzáadjuk a darált húst, a kakukkfüvet, a sót, a borsot, és addig keverjük, míg krémes masszát nem kapunk. Vékonyan kizsírozzuk a sütőtálat, és egyenletesen belenyomkodjuk a húst.

Fölszeleteljük a cukkinit, a paradicsomot, a hagymát, és az egészet a húsra szórjuk. Enyhén sózzuk, és meglocsoljuk kevés olívaolajjal. 190 fokon 40-45 perc alatt készre sütjük. Szeletelve, melegen, langyosan és hidegen egyaránt fogyasztható. Joghurttal, fehér kenyérrel, friss salátával kínáljuk.


2011. augusztus 24.

Változatok sárgadinnyelevesre

Sárgadinnyéből finom hűsítő nyári leveseket készíthetünk. Az egyszerű fűszeres sárgadinnye alaplevest tejszínnel, joghurttal és különféle fűszerekkel ízesítve változatos leveseket kapunk.

Az alábbi receptek a Kifőztük 2011. évi 8. számában jelentek meg.

Hozzávalók a fűszeres sárgadinnyeleveshez (a képen elől) 2 kg sárgadinnye, 20 dkg cukor, 1 teáskanál fahéj, 1 db vaníliarúd, 1 egész citrom, 1-1,3 liter víz; a mentás-joghurtos sárgadinnyeleveshez (a képen balra) 1-1,5 liter hideg fűszeres sárgadinnyeleves, 5-6 dl joghurt, 8-10 db friss mentalevél, 5 evőkanál méz; a tejszínes sárgadinnyeleveshez (a képen jobbra) 1-1,5 liter fűszeres sárgadinnyeleves, 1 evőkanál keményítő, 2,5 dl tejszín, 2-3 evőkanál pirított mandulaforgács

A fűszeres sárgadinnyeleveshez hosszában félbevágjuk a dinnyét, eltávolítjuk a magját, héjastól fölszeleteljük. Levágjuk a héjról a dinnyehúst, és felkockázzuk. Fazékba tesszük, hozzáadjuk a cukrot, a fahéjat, a hosszában félbevágott vaníliarudat a kikapart magjával együtt, valamint a felkarikázott citromot, és az egészet elkeverjük. 5-6 perc párolás után felöntjük vízzel, majd 20 percig főzzük. Hűtve fogyasztjuk.

Tipp: tetszés szerint ízesíthető kardamommal, csillagánizzsal, szegfűszeggel. A hozzáadott cukor mennyisége a dinnye édességétől függően változhat.


A mentás-joghurtos sárgadinnyeleveshez turmixoljuk a hideg fűszeres sárgadinnyelevest. Beletesszük a joghurtot, a mentaleveleket, a mézet, és ismét addig turmixoljuk, amíg krémes állagú levest nem kapunk. Hűtve kínáljuk.

Tipp: mentalevéllel, jégkockával tálalhatjuk.


A tejszínes sárgadinnyeleveshez a fűszeres sárgadinnyelevesből a főzés utolsó perceiben kiveszünk 4-5 evőkanálnyi dinnyekockát. 2-3 evőkanál vízzel elkeverjük a keményítőt, hozzáadjuk a tejszínt, és a leveshez öntjük. Miután a leves besűrűsödött, levesszük a tűzről, kihűtjük, majd turmixoljuk.

Jól behűtve, sárgadinnyekockával és pirított mandulaforgáccsal kínáljuk.



Lencsesaláta zöldpaprikával

Szeretem a lencsét. Mégis úgy adódik, hogy évente csak két vagy három alkalommal (beleértve a szilveszteri lencsefőzeléket is) kerül belőle étel az asztalra. Ennél jóval nagyobb figyelmet érdemelne, hiszen igen egészséges, lúgosító étel, valamint egyszerűen, gyorsan elkészíthető. A lencséből leves és főzelék mellett különféle salátákat, krémeket, pástétomokat is készíthetünk. Az alábbi saláta olívaolajos, ecetes lével készült, friss zöldpaprikával ízesítve, amelytől igazán nyárias jellege lett. (Megemlíteném, hogy ez a saláta nyaralásunk alatt készült, egyszerű ízesítése ennek is köszönhető, hiszen csak néhány alap fűszer állt rendelkezésre. Természetesen tovább gazdagítható petrezselyemzölddel, paradicsommal, hagymával stb..Ez utóbbit szándékosan hagytam ki, mert a hagyma karakteres íze elnyomhatja a lencséét. És még valami: a kép hátteréül a tornác növényei szolgáltak:)
Hozzávalók: 25 dkg lencse, 1 babérlevél, 1 gerezd fokhagyma, só, frissen őrölt bors. A saláta levéhez 1,5 evőkanál ecet, 1 dl víz, 1 evőkanál olívaolaj,1 evőkanál cukor, 1 teáskanál só, frissen őrölt bors, 1 gerezd zúzott fokhagyma. Továbbá 2 db zöldpaprika (az egyik lehet pirosodó).

Átválogatjuk, megmossuk a lencsét, majd beáztatjuk 30-40 percig. (Az áztatás a főzés idejét rövidíti, de el is hagyható.)Kisebb fazékban feltesszük főni, hozzáadjuk a babérlevelet, a felszeletelt fokhagymát, és sóval, borssal ízesítjük. Addig főzzük, amíg a lencse meg nem puhul. Lecsöpögtetjük róla a maradék levet. A salátalé hozzávalóit összekeverjük (természetesen ízlés szerint módosítható az összetétel) és ráöntjük a lecsepegtetett lencsét. A paprikákat kisebb kockákra vágjuk és a salátához keverjük. Melegen és hidegen egyaránt fogyasztható. Hűtőben tárolva több napig eltartható.

2011. augusztus 23.

Szilvás parfé

A nyár végi, őszi gyümölcsökből is készíthetünk egyszerű, hűsítő desszerteket. Különösen jól jöhet egy parfé ebben a szokatlan augusztus végi hőségben. Az alábbi szilvás parfé a Kifőztük 2011. évi 8. számában jelent meg.

Hozzávalók: 50 dkg szilva, 15-20 dkg cukor, 1 teáskanál fahéj, 1/2 rúd vanília, 2 tojás, 2 dl tej, 4 dl tejszín

Kimagozzuk a szilvát, egy maréknyit kiveszünk belőle, a többit fazékba tesszük. Hozzáadjuk a cukrot, a fahéjat, a vanília kikapart magját, és 15-20 percig főzzük. Ezt követően turmixoljuk, majd kihűtjük. Vízgőz felett krémet főzünk a tojások sárgájából meg a tejből, és ezt is kihűtjük. Külön-külön habbá verjük a tejszínt és a tojásfehérjét. A szilvához adjuk a tejes krémet, majd beleforgatjuk mindkét habot.

Három réteg fóliával bélelünk egy 12 x 8 x 25 cm-es szögletes püspökkenyérformát, és félig megtöltjük a habos keverékkel. Rászórjuk a fél szilvaszemeket, majd befedjük a maradék krémmel. Körbetekerjük a formát fóliával, és legalább egy éjszakán át fagyasztjuk.

A fagyott parfét kiborítjuk a formából, lehúzzuk róla a fóliát, és 2 cm-es szeletekre vágva kínáljuk.


2011. augusztus 6.

Kifőztük! 2011. év 8.szám

Megjelent a Kifőztük 2011. évi 8. száma. Az augusztusban beérő zöldségekből, gyümölcsökből készítettünk ételeket. Gondoltunk azokra is, akik kamrájuk polcait szeretné feltölteni, ezért több befőzős recepttel is készültünk.
Most is készültünk egy kis meglepetéssel, vidám, befőzős címkéket tölthetnek le regisztrált olvasóink.

Aki még nem olvasta legújabb számunkat, a Kifőztük oldaláról letöltheti ingyenesen.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails