A néphit szerint Márton napján azért is kell lúdhúst fogyasztani, mert a lúd mellcsontjából meg lehet jósolni az elkövetkező hónapok időjárását. Ha fehér a csont, havas, fagyos, kopogós lesz a tél, viszont ha piros, fekete, esős karácsonyra és télre lehet számítani. Aztán azért is kell lúdhúst fogyasztani, mert az álmoskönyv szerint lúdhúst enni, jót jelent…Fogadjuk meg a népi bölcsességeket és készítsünk libapecsenyét, amelyet egy manapság már sültekhez kevésbé kínált mártással, a zúzamártással tálaljunk. (A legtöbb régi szakácskönyvben megtalálható a libazúzából vagy aprólékból készült mártás, amely a libalevesben főtt zúzából illetve húsból és zöldségekből készíthető. Tálalható főtt húsok és sültek mellé, de kínálható zsemlegombóccal is.) Hozzávalók: a pecsenyéhez 2 db alsó és 2 db felső libacomb, 1 libamell kettévágva (tetszés szerint készíthetjük csak libacombból is), 2 teáskanál szárított kakukkfű, 1 teáskanál szárított rozmaring, 15-20 gerezd fokhagyma, 1 ágacska friss rozmaring, só. A zúzamártáshoz 2 db levesben főtt libazúza, 1 db kisebb vöröshagyma, 1 evőkanál libazsír vagy 5 dkg vaj, 2 dkg liszt, 5-6 dl libaleves, 1,5 dl tejszín, só, cukor ízlés szerint, ecet ízlés szerint. A megtisztított szárazra törölt libacombokat, libamellet besózzuk, majd bedörzsöljük szárított kakukkfűvel, rozmaringgal és egy gerezd zúzott fokhagymával. Egy fedeles edénybe sorakoztatjuk a húsokat, rátesszük a rozmaringágat, és a fokhagymagerezdeket héjastól közéjük szórjuk. (A húst először megpároljuk, így omlósabb lesz, majd utána sütjük, ezért célszerű olyan fedeles edényben készíteni, amely a tűzhely felső részén és sütőben is használható.) Kevés (1-2 dl) vizet adunk a libahúshoz és fedő alatt, közepes lángon 40-60 percen át pároljuk, közben ha szükséges a vizet pótoljuk. Ezt követően 180 fokra előmelegített sütőben sütjük tovább a libahúst 20-30 percig, majd levesszük a fedőt és további 20-30 perc alatt pirosra sütjük a pecsenyét. A zúzamártáshoz a megtisztított vöröshagymát apróra felkockázzuk, és a libazsíron dinsztelni kezdjük. A főtt libazúzát kisebb darabokra szeleteljük. Amikor a hagyma üveges, rászórjuk a lisztet, kicsit pirítjuk az így kapott hagymás rántást, majd felöntjük levessel, és hozzáadjuk a tejszínt. Ízesítjük sóval, kevés cukorral és ecettel, majd összeforraljuk. A mártáshoz adjuk a felszeletelt libazúzát, és 10-15 percig lassú tűzön főzzük. (Ha túl sűrű a mártás, adhatunk hozzá még levest vagy vizet.)
A fűszeres libapecsenyét libazúza mártással tálaljuk, amelyhez adhatunk burgonyalángost, pirítóst, fehér kenyeret, amelyekkel igen finom a libapecsenye mellet héjában sült krémes fokhagyma.
A recept a Kifőztük 9. számában jelent meg. Az újság továbbra is ingyenesen letölthető, lapozható formában is megtekinthető, és regisztrált tagjaink egy játékban is részt vehetnek, melyen értékes ajándékokat lehet nyerni.
Milyen klassz kis ételt "dobtál össze" :) Finom lehetett !
VálaszTörlésMilyen szép színe lett, nagyon finom
VálaszTörlésKöszönöm Ami!Olyan finom volt, hogy amikor az első falatot a számba vettem, megízleltem, becsuktam a szemem és átadtam magam az élvezetnek. Kívül ragacsos, picit ropogós, belül finom puha volt a hús...és ott volt a libazsírban és a fűszerekben sült gyönyörűséges fokhagyma...és még a kisült libazsír is + a felesleges hájas bőrből a töpörtyű...hát szóval kell ennél jobb:)
VálaszTörlésKöszönöm Bianka! Az íze vitt mindent!:)
VálaszTörlésJaj, ez tényleg nagyon finom lehetett... Remélem a hétvégén én is ehetek valahol ;-)
VálaszTörlésKedves Notburga! Így Márton nap környékén van esély egy jó libapecsenyére;)Köszi, hogy itt jártál!
VálaszTörlésKedvet kaptam a libasülthöz-mennyei lehetett a leves is, ez is!
VálaszTörlésLibahúst enni jó dolog!:))Nekem nagyon-nagyon ízlett! Trinity, köszi hogy itt jártál:)!
VálaszTörlés