2012. március 15.

Kossuth-kifli

A Kossuth-kiflinek ez a kevert tésztás, mandulás fajtája gyerekkorom kedvelt süteménye volt. Keresztanyám gyakran sütötte. Március 15-ére én is elkészítettem. Egyszerű, gyors és finom. Csak ajánlani tudom.

Hozzávalók:

18 dkg liszt
1 teáskanál sütőpor
18 dkg cukor
20 dkg vaj
4 tojás
1 citrom reszelt héja
10 dkg szeletelt mandula

A tojások fehérjét habbá verjük. A vajat a cukorral habosra keverjük, hozzáadjuk a tojások sárgáját és a reszelt citromhéjat. A liszthez keverjük a sütőport. A vajas keverékbe forgatjuk a tojáshabot, majd a sütőporos lisztet. Egy 20 x 30 cm nagyságú tepsit kivajazunk majd lisztezünk, és belesimítjuk a tésztát. Végül szeletelt mandulával meghintjük a tészta tetejét. 180 fokra melegített sütőben 25-30 perc alatt készre sütjük. Miután kihűlt, 6 cm átmérőjű pogácsaszaggatóval kifliket szúrunk ki belőle. Porcukorral megszórva kínáljuk.

2012. március 7.

Kifőztük! Pásztorpite

Megjelent a Kifőztük márciusi száma. A március számunkra kivételes hónap: ilyenkor ünnepeljük a születésnapunkat. Idén márciusban lesz két éve, hogy a Kifőztük online gasztromagazin először megjelent.
A születésnapunkra többféle tortával készültünk. Vannak közöttük időigényesebbek, és villámgyorsan, egyszerűen elkészíthetők is.
Hoztunk több citromból és narancsból készült süteményt és ételt is, az idénygyümölcsök megjelenéséig változatosan használhatjuk, mint alapanyagot.
A hússal készült ételek mellett sok húsmentes ételt gyűjtöttünk össze a böjtölők számára - hiszen az idei március végig a nagyböjt idejére esik, de ötletekkel szolgálhat azok számára is, akik egyszerűen csak szeretnék kicsit könnyebb ételekkel köszönteni a tavaszt. A böjtöt, méregtelenítést kitűnő teareceptjeink is segítik.
Most azonban egy remek húsos-burgonyás ételt, a pásztorpitét hoztam, amely a Kifőztük márciusi számában jelent meg.


Hozzávalók:

50 dkg darált bárányhús

6 dkg vaj

1 közepes hagyma

2 gerezd fokhagyma

2 közepes sárgarépa

1 kisebb zellergumó

1 teáskanál szárított rozmaring

1 teáskanál szárított kakukkfű

1 evőkanál paradicsompüré

2 dl száraz fehérbor

frissen őrölt bors

A burgonyapüréhez:

50 dkg hámozott burgonya

1-1,5 dl langyos tej

8 dkg vaj

1 tojás

A hagymát, a sárgarépát, a zellert kis kockákra vágjuk. A vajat közepes hőfokon habzásig melegítjük, majd hozzáadjuk a zöldségeket, és 5 percig sütjük. Ezt követően hozzákeverjük a bárányhúst, és kevergetve addig sütjük, amíg pirulni nem kezd. Sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a fűszereket, a paradicsompürét, felöntjük fehérborral és 2 dl vízzel. Közepes lángon, lefedve kb. 30 perc alatt mártás sűrűségűre főzzük. Közben a burgonyát kockákra vágjuk, és hideg vízben feltéve puhára főzzük. Még melegen leszűrjük, áttörjük, a langyos tejjel, a vajjal, a sóval és a tojással, kézi mixerrel habosra keverjük. A bárányhúst egy közepes hőálló tálba simítjuk, rákanalazzuk a burgonyapürét és elsimítjuk úgy, hogy közben a felületén mélyedéseket ejtünk. 190 fokra melegített sütőben 30-35 perc alatt aranybarnára sütjük.

Tipp: A bárányhús helyettesíthető marhahússal vagy sertéshússal. A szárított fűszerek helyett friss fűszereket is használhatunk.

2012. március 5.

Betyárleves

Vannak ételek amelyek szorosan kapcsolódnak életünk egy-egy szakaszához. Számomra az egyik ilyen étel a betyárleves, amelyet leggyakrabban egyetemista koromban, egy kecskeméti kis kocsmában ettem. Jó, házias konyhája volt, ha pl. a húsleveshez májgaluskát kértünk, akkor gyakran egy darabot kaptunk, de az ökölnyi méretű volt és rendkívül jó fűszerezésű. Az egyetem befejezése után is többször összejött kis csapatunk (mára már sajnos megritkultak ezek a találkozók), akkor mindig betyárlevessel készültem, hogy ezzel is felidézzem az együtt, vidámságban elköltött ebédeket, vacsorákat. (A betyárlevesbe most -lustaságból:)- kanalas tészta került, de készíthetjük csipetkével is.)
Hozzávalók:

50 dkg sertéslapocka

1 közepes hagyma

2 szál sárgarépa

2 szál petrezselyemgyökér

1 kisebb zellergumó

3 gerezd fokhagyma

15 dkg csiperke gomba

5 dkg szárított vargánya

1 csokor kapor

2 dkg zsír

2 teáskanál őrölt pirospaprika

1 evőkanál házi paprikakrém

frissen őrölt bors

a habaráshoz:

1 evőkanál liszt

2-3 evőkanál tejföl

víz

a kanalas tésztához:

2 tojás

2-3 evőkanál víz

5-6 evőkanál liszt

csipet só

A sertéslapockát kockákra vágjuk. A finomra vágott hagymát zsíron üvegesre pirítjuk. Megszórjuk őrölt pirospaprikával, hozzáadjuk a húst, a zúzott fokhagymát, sózzuk, borsozzuk és fedő alatt, közepes lángon 20 percig pörköljük. Közben kevés vizet adunk hozzá. A megtisztított sárgarépát, petrezselyemgyökeret és zellergumót felszeleteljük. Amikor a hús félig megfőtt, hozzáadjuk a zöldségeket, a házi paprikakrémet és felöntjük vízzel, ha szükséges ízesítjük. Forrástól számított 20 perc után a leveshez adjuk a csiperkét és a beáztatott, kinyomkodott szárított vargányát.
Amíg a leves fő, elkészítjük a kanalas tésztát.
A tojást a vízzel felverjük, megsózzuk és hozzákeverjük a lisztet. Miután a gombát a leveshez adtuk, 5-6 perccel később egy evőkanál segítségével galuskákat szaggatunk a forrásba lévő levesbe, és addig főzzük, amíg a hozzávalók meg nem puhulnak. A kaprot apróra vágjuk és a levesbe szórjuk. A tejfölös habaráshoz a lisztet kevés vízzel csomómentesre keverjük, majd hozzáadjuk a tejfölt és annyi vizet, hogy híg habarást kapjunk, majd a leveshez öntjük. Lassú tűzön addig főzzük, amíg be nem sűrűsödik. Melegen, tejföllel kínáljuk.

Tipp: Aki szereti, csípős paprikát is adhat hozzá.